מיחזור פסולת אלקטרונית

עיקרי החוק

חוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב-2012 [1]

פסולת אלקטרונית הינה פסולת שמקורה במכשירים חשמליים ואלקטרוניים ישנים שאינם נמצאים בשימוש כמו: טלפונים סלולאריים, מחשבים, מסכים וכדומה. פסולת זו מכילה חומרים מסוכנים וטיפול לקוי בפוסלת זו עלול לגרום לנזקים סביבתיים, נזקים בריאותיים לציבור ולבזבוז משאבים יקרי ערך.

חוק פסולת אלקטרונית החדש, מסדיר את תהליך הטיפול בפסולת אלקטרונית ע"י הגדרת תחומי אחריות, גורמים אחראיים והצבת יעדים.

משקל פסולת הציוד האלקטרוני והחשמלי בישראל, מוערך בכ-85,000 טון לשנת 2010, והוא הולך וגדל מדי שנה. לפי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, נכון להיום רק 10% מהפסולת האלקטרונית הביתית ממוחזרת. הפסולת האלקטרונית אמנם מהווה רק 7% מהפסולת בארץ, אך בפועל היא 90% מהפסולת המזהמת. זאת עקב המרכיבים שלה, שכאשר באים במגע עם אוויר, מים ושמש מתפרקים לחומרים רעילים שמרעילים את האוויר, האדמה והמים.

מטרת החוק היא לעודד שימוש חוזר בציוד אלקטרוני, לצמצם את כמות הפסולת הנוצרת מציוד אלקטרוני, מסוללות ומצברים ולמנוע את הטמנתה, ולהקטין את ההשפעות השליליות הסביבתיות של ציוד זה.

החוק מסדיר את הטיפול הסביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות ובמצברים, בין היתר, באמצעות הטלת אחריות מורחבת על יצרנים ויבואנים למחזר פסולת ציוד וסוללות בהתאם ליעדים הקבועים בחוק, הטלת אחריות על המשווקים לקבל מהצרכנים הפרטיים פסולת של ציוד וסוללות והקמת מרכזים לאיסוף ומתקנים לטיפול בפסולת זו.

קישורים:

נוסח החוק: http://www.sviva.gov.il/InfoServices/ReservoirInfo/DocLib/%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99/klali70.pdf

אתר הגנת הסביבה:  http://www.sviva.gov.il/subjectsEnv/Waste/Types/Pages/electronicwaste.aspx

אתר אדם טבע ודין: http://www.adamteva.org.il/?CategoryID=1143

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>